Czym się różnią oxfordy od derby?

2023-04-03
Czym się różnią oxfordy od derby?

Niewątpliwie w szafie każdego stylowego mężczyzny nie może zabraknąć obuwia, którymi podkreśli swój strój na wyjście do pracy, czy z okazji podniosłych i oficjalnych uroczystości. W tej grupie wymienia się wiele różnorodnych modeli, które pozornie są do siebie bardzo zbliżone, to różnią się diametralnie pod względem detali. Najczęściej wybór obejmuje dwa warianty butów, czyli oxfordy i derby, które różnią się sposobem ukształtowania przyszw znajdujących się w przedniej części każdego modelu, łączący się z obłożnynami. Przyjęło się, że oxfordy mają zamknięte przyszwy, a derby otwarte. Jednak coraz częściej znawcy obuwia podnoszą kwestie większej precyzji. Dlatego powinno rozróżniać się oba modele w inny sposób, a mianowicie: obłożony w modelach oxford są przyszyte do przyszwy, a w butach derby są zszywane na przyszwę.

Różnice w kwestii formalności obuwia

Warto dodać, że oxfordy od derby różnią się także w kwestii formalności, które kolejno uważane są za formalne i casualowe. Należy jednak zaznaczyć, że nawet wiele modeli uważanych za typowo formalne nierzadko mają również casualowy design. Głównie są to różnego typu przeszycia oraz dziurkowania w obrębie noska, rozchodzące się na boki po lewej i prawej stronie, takie dekoracje niejako wyznaczają także granicę obłożyny, stosuje się je również wokół górnej krawędzi cholewki. Zarówno pierwszy, jak i drugi model uważany jest przez ekspertów mody męskiej za must have każdego stylowego mężczyzny.

Kiedy sięgać po derby, a kiedy po oxfordy?

Męskie derby ze względu na swój nieformalny charakter najlepiej prezentują się w zestawieniach casualowych. Można zatem połączyć je z jeansami (jednak tutaj zaleca się modele o prostym designie, pozbawione przetarć, czy innych ozdobnych elementów), ale dobrze prezentują się również z chinosami w wielu kolorach. Z kolei oxfordy, uznawane za typowo formalne to podstawowy model stosowany w zestawieniu z garniturami, czy smokingami. Równie istotne jest to, aby odpowiednie dbać o tego rodzaju obuwie. Dzięki temu nie tylko pokażemy, że zwracamy uwagę na nasz styl, ale jednocześnie, że szczególne znaczenie ma dla nas nienaganna prezencja.

Zobacz nasze produkty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Buty sportowe damskie

- Sneakersy damskie

- Białe trampki na platformie

- Jakie oksfordki na jesień wybrać?

- Do czego nosić buty oksfordki?

- Co buty mówią o człowieku?

- Jak uporządkować buty w szafie?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 4405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Jestem bardzo zadowolona
2024-03-01
wszystko sprawnie , szybko i na temat. Polecam w 100%
pixel