Czy buty barefoot są zdrowe?

2023-02-07
Czy buty barefoot są zdrowe?

Czym są buty barefoot?

Obuwie typu barefoot w wolnym tłumaczeniu oznacza buty odsłaniające stopy. W istocie mają one za zadanie jak najbardziej uwolnić nasze stopy od zbędnych elementów, upodabniając jednocześnie współczesną mechanikę chodu do tej pierwotnej. Warto tutaj wspomnieć, że jeszcze setki tysięcy lat temu ludzie chodzili wyłącznie boso. Pokonywali przy tym bardzo duże odległości w poszukiwaniu jedzenia, szukając jednocześnie miejsc do osadnictwa. Z czasem, gdy ludzie zaczęli wędrówkę do znacznie chłodniejszych rejonów świata zaszła konieczność osłonięcia stóp przed zimnym podłożem, co skutkowało powstaniem prymitywnego obuwia, które na przestrzeni wieków ewoluowało do postaci znanej nam obecnie. Buty barefoot przeważnie przybierają formę przypominającą nieco szerokie balerinki, gdzie każdy palec ma wytyczoną osobną przestrzeń. Wspomniane modele są bardzo lekkie – wiele z nich osiąga masę około 200 gramów, przez co są niemal niewyczuwalne w trakcie chodzenia.

Czy obuwie typu barefoot ma właściwości zdrowotne?

Noszenie butów barefoot pozytywnie wpływa na naszą postawę ciała. Dzięki nim stopa ma bardzo dobre podparcie do podłoża, ponadto palce nie są ściśnięte, co wpływa między innymi na rozkład sił na poszczególne części stopy, dodatkowo minimalizuje się ryzyko powstawania wad, na przykład w postaci płaskostopia, czy zbyt mocno wysklepionej stopy. Wpływa to pozytywnie na dalsze części naszych kończyn – nawet po długim spacerze nie odczuwamy bólu w obrębie łydek oraz goleni, co w rezultacie wpływa także na stan naszego kręgosłupa i całej postawy. Obuwie typu barefoot zostało stworzone w taki sposób, aby stopa miała zapewniony maksymalny komfort, dlatego z łatwością znajdziemy idealny model zarówno dla stopy wąskiej, jak i szerokiej. Dzięki temu, że palce mają odpowiednio dużą ilość miejsca, nie ulegają ściśnięciu, co pozwala na ograniczenie ryzyka występowania haluksów, które są poważnym schorzeniem, wymagającym leczenia chirurgicznego.

Jak prawidłowo chodzi się w tego rodzaju obuwiu?

Warto zwrócić uwagę na to, że noszenie butów barefoot wymaga przygotowania, ponieważ nasze mięśnie i ścięgna przez lata były przyzwyczajone do sztywniejszych modeli obuwia. Na początek dobrze jest zacząć często chodzić po domu boso, aby stopy zaczęły przyzwyczajać się do naturalnego sposobu chodzenia. Następnie można zacząć korzystać ze wspomnianych butów. Przez pierwsze dni dobrze jest je nosić nie dłużej niż 30 do 60 minut dziennie. Mowa tutaj wyłącznie o chodzeniu, na początku nie powinno się podejmować aktywności fizycznej w tego rodzaju obuwiu. Po kilku tygodniach spacerowania i lekkiej aktywności można je zastosować do uprawiania nordic walkingu, a nawet joggingu. Zauważymy wtedy, że w odróżnieniu od sztywnych modeli podczas stawiania kolejnych kroków najpierw kładziemy część śródstopia, a następnie piętę. Choć noszenie barefoot wymaga niejako ponownej nauki chodzenia, to według specjalistów nasz układ szkieletowy odwdzięczy się nam w przyszłości.

Sprawdź przykładowe produkty i zapoznaj się z innymi wpisami z bloga:

- Buty sportowe damskie

- Trampki damskie

- Eleganckie sneakersy na koturnie

- Espadryle damskie

- Jakie buty do treningu funkcjonalnego?

- Co to znaczy hot drop buty?

- Czy buty na siłownię powinny być większe?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5183 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybka obsługa zamówienia.
2024-06-20
Szybko, sprawnie i zgodnie z zamowieniem
pixel