Jakie buty do treningu funkcjonalnego?

2023-01-13
Jakie buty do treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny – jak się do niego przygotować? Jakie buty są najlepsze?

Sprawność fizyczna i dobra kondycja to cel coraz większej liczby osób w różnych przedziałach wiekowych. Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego codziennego funkcjonowania i samopoczucia. Jedną z form aktywności jest trening funkcjonalny. Sięgają po tę formę nawet początkujący aktywiści sportowi. Nie trzeba być zaawansowanym sportowcem. Wszystko dlatego, iż jest to stosunkowo łatwy w wykonywaniu acz intensywny program ćwiczeń. Do takiego treningu funkcjonalnego warto przygotować odpowiednią sportową odzież, ale i sportowe obuwie. Buty do treningu funkcjonalnego to gwarancja powodzenia treningu i naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Czym dokładnie jest trening funkcjonalny?

Jest to zestaw intensywnych ćwiczeń, które wszechstronnie wzmacniają mięśnie, bez rozbudowy ich masy mięśniowej. Jego zasadą jest imitowanie ruchów wykonywanych przy zwykłych, codziennych czynnościach, ale w zdecydowanie szybszym tempie i z wielokrotnością powtórzeń. Praca dotyczy wszystkich mięśni i ich wzajemnej współpracy. Czynności, które imituje trening to m.in.: wstawanie, sięganie po przedmioty, unoszenie, wskakiwanie itp.

Co w treningu funkcjonalnym determinuje wybór odpowiedniego obuwia sportowego?

Cechy treningu funkcjonalnego, które przekładają się wprost na charakter wymaganego obuwia to:

- wykonywanie ćwiczeń na siłowni;

- gibkość treningu;

- różnorodność programu ćwiczeń;

- praca z dodatkowymi akcesoriami jak: sztangielki, piłki lekarskie, taśmy, gumy, worki bułgarskie, stepy, płotki, drabinki koordynacyjne i inne.

Jakie buty do treningu funkcjonalnego są najlepsze? Czym się kierować przy ich wyborze?

Najważniejsza w butach do tego typu treningu jest sama podeszwa obuwia sportowego. Zadaniem podeszwy w tym rodzaju ćwiczeń jest stabilizacja ciała ćwiczącego i pochłanianie wszelkich obciążeń. Nie należy więc wybierać obuwia ze zbyt miękką podeszwą. Stopa nie powinna „zatapiać” się w podeszwie podczas wykonywania ćwiczeń. Zrezygnujmy więc z obuwia z żelową podeszwą czy wykonaną z miękkiej pianki. Najważniejsza jest stabilność i utrzymanie równowagi.

Dobrze jeżeli buty są lekkie, minimalistyczne w swym wyglądzie, a przy tym wytrzymałe. Ważny jest materiał ich wykonania, który powinien zapewnić odpowiednią wentylację stóp. Buty muszą być przewiewne.

Cholewka pozostaje materiałowa, ale powinna mieć wzmocnione, newralgiczne miejsca, np.: zapiętek obuwia, tak aby utrzymywał stopę w prawidłowej pozycji podczas wymagających ruchów. Zadbajmy też o same sznurowadła w obuwiu. Supeł powinien być mocny, pewny i trwały.

Pomimo pewnej sztywności podeszwy, powinna ona jednak zapewniać odpowiednią elastyczność, tak aby amortyzować wszelkie wstrząsy podczas treningowych ruchów.

Zobacz dostępne modele obuwia i sprawdź inne artykuły blogowe:

- Sneakersy damskie

- Czarne sneakersy z białą podeszwą

- Dad shoes

- Czy trampki są dobre na lato?

- TOP 5 sneakersów na wiosnę i lato

- Co to znaczy GS w butach?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4994 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybka profesjonalna obsługa, krótki czas oczekiwania na przesyłkę
2024-05-26
Buty oki
pixel