Co to znaczy hot drop buty?

2023-01-23
Co to znaczy hot drop buty?

Co to znaczy hot drop buty? O co chodzi z „drop” w sportowych butach?

RABAT 5% dla czytelników bloga.

Wpisz podczas zamówienia: BLOG5 i zgarnij extra zniżkę na cały asortyment.

- Zobacz całą ofertę butiku

- Zobacz buty damskie sportowe

Sportowe obuwie może mieć różną konstrukcję i co za tym idzie odmienną funkcjonalność. Możemy mieć do czynienia z obuwiem o bardziej uniwersalnym charakterze lub funkcyjnym, którego fason jest idealnie dopracowany do konkretnych aktywności sportowych, np.: przeznaczenie do biegania. Określenie „drop” w przypadku butów sportowych odnosi się do wysokości podeszwy naszych butów, a precyzyjniej jest to różnica pomiędzy wysokością położenia naszej pięty a naszych palców i przedstopia. Drop w butach sportowych podawany jest w milimetrach.

Jak rozpoznajemy drop w butach?

Można to zaobserwować na konkretnych parach obuwia. Zasadą jest, że im wyższy jest spadek, czyli „drop”, tym pięta jest umiejscowiona wyżej od przedniej części buta. Można łatwo wyczuć, że w szafie zapewne mamy buty, w których nasze stopy leżą prawie płasko oraz takie w których pięta jest zauważalnie wyżej.

Co daje nam high lub low drop w butach sportowych?

Wszystko zależy od naszych konkretnych aktywności oraz stosowanych technik. Jeżeli buty mają nam służyć do biegania, to należy uświadomić sobie, że mamy dwie techniki biegowe:

- bieganie „z pięty”, w którym to pierwszy kontakt z podłożem ma zawsze pięta i ona zbiera największe obciążenie; występuje problem z dostateczną amortyzacją;

- bieganie „ze śródstopia”, inaczej naturalne, bardziej ekonomiczne i zdrowsze, zapewnia większą amortyzację.

W zależności od techniki biegu potrzebujemy odpowiednich butów sportowych z dropem oraz właściwą amortyzacją.

Jaki „drop” występuje najczęściej w sportowym obuwiu?

Dla klasycznych butów sportowych biegowych przyjmuje się drop na poziomie 10-12 mm. Dobrze, gdy są one właściwie amortyzowane (chodzi o amortyzację pięty). W tym przypadku umożliwia nam to technikę biegu „z pięty”. Niższy spadek (na poziomie 4-6-8 mm) to buty przejściowe, z niedużym wsparciem dla pięty, więc z powodzeniem umożliwiają już bieganie ze śródstopia. Wartości poniżej 4mm albo zerowe to brak amortyzacji. Tego typu buty są bardzo wymagające i przeznaczone dla doświadczonych biegaczy, stosujących technikę biegu ze śródstopia.

Dla przeciętnych biegaczy najlepszy więc będzie wybór butów z dobrą amortyzacją, umiarkowanym dropem, dające opcję biegania ze śródstopia, ale z możliwością „odpoczynku” na pięcie.

Początkujący biegacze zazwyczaj w swojej technice biegu lądują „na piecie” i takie właśnie wspomagające buty powinni stosować w swoim treningu.

Zobacz nasze produkty i zapoznaj się z naszymi wpisami z bloga:

- Obuwie damskie

- Buty sportowe damskie

- Espadryle damskie

- Sandały damskie

- Jak nazywają się buty bez palców?

- Jakie są rodzaje butów sportowych?

- Czy trampki można prać w pralce?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Super wszystko!
2024-06-17
Błyskawiczna dostawa
pixel