Czy trampki można prać w pralce?

2023-01-04
Czy trampki można prać w pralce?

Czy każdej model trampek nadaje się do czyszczenia w pralce?

Trampki można czyścić w pralce jedynie na własne ryzyko. Generalnie obuwie nie nadaje się do czyszczenia mechanicznego, jednakże sportowe warianty butów, jak na przykład tenisówki ten sposób utrzymywania w czystości znoszą całkiem dobrze. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia naszego modelu. Jeśli jest on klejony, zrezygnujmy z prania w pralce. Wyższa temperatura wody wraz z wirowaniem oraz zastosowanym detergentem może doprowadzić do rozejścia się buta w miejscu klejenia elementów konstrukcyjnych, przez co utracają one swoje pierwotne właściwości. Znacznie lepiej takie warunki znoszą warianty wykończone poprzez zszycie podeszwy wraz z cholewką. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że trzeba zapewnić określone warunki, które skutecznie doczyszczą tenisówki, ale ich nie uszkodzą. O tym szerzej piszemy w poniższym artykule, dlatego zachęcamy do lektury!

Jak przygotować obuwie do czyszczenia mechanicznego?

Buty sportowe, które zamierzamy wyczyścić w pralce, wymagają przygotowania, aby proces przebiegał w miarę możliwości jak najbardziej efektywnie. Podstawa to usunięcie większych zabrudzeń, w postaci błota, czy pyłu z cholewki, ale również z powierzchni podeszew. Dobrze jest także wyciągnąć sznurówki i zamoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem żelu do prania bądź proszku. Tak przygotowane trampki są gotowe do umieszczenia w pralce.

Jaki program prania ustawić?

Trampki można prać w pralce jedynie pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków. Najlepiej jest zastosować maksymalną temperaturę 30° Celsjusza z możliwie najmniejszym zakresem wirowania. Pamiętajmy także o zastosowaniu detergentu – tutaj sprawdzają się proszki do prania stosowane do czyszczenia ubrań, które skutecznie wywabiają plamy z tkanin butów, ale nie doprowadzają do utraty ich kolorów. Obuwie polecamy włożyć do siatki na bieliznę i wyprać je wraz z innymi rzeczami, na przykład ręcznikami. Jest to istotne nie tylko z uwagi na mniejsze ryzyko odkształcenia butów, ale także ze względu na bęben pralki. Tenisówki obracające się w pralce pod wpływem wirowania mogły uszkodzić ten element urządzenia, dlatego dodatkowo prane ubrania, czy ręczniki, niejako amortyzują siłę poruszających się wewnątrz trampek. Po zakończonym cyklu czyszczenia najlepiej pozostawić obuwie w suchym, ale przewiewnym miejscu, aby dobrze przeschły. Zazwyczaj ich kształt dobrze utrzymuje się po praniu, jeśli jednak zauważymy pewne odkształcenia na cholewce, możemy zastosować gazety, które umieszczamy w ich wnętrzu. Gazety pełnią wtedy funkcję pewnego rodzaju prawideł.

Zobacz przykładowe produkty z naszej oferty i sprawdź inne wpisy blogowe:

- Trampki damskie

- Białe trampki damskie

- Czarne trampki wysokie

- Trampki ocieplane damskie

- Jakie trampki do sukienki sprawdzą się najlepiej?

- Jak czyścić białe trampki?

- Jakie trampki na koturnie wybrać?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5182 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sukienka przepiękna. Szybka realizacja. Super Sklep
2024-06-21
Godne polecenia.
pixel