Co znaczy podeszwa Vibram?

2023-04-05
Co znaczy podeszwa Vibram?

Co kryje się pod nazwą podeszwy Vibram?

Podeszwa Vibram produkowana jest przez firmę o tej samej nazwie, która wywodzi się od jej założyciela, Vitale Bramaniego, miłośnika wypraw górskich. Podczas jednej z nich zginęło kilku przyjaciół Bramaniego – przyczyn tego wypadku upatrywał w nieodpowiednim sprzęcie, niedostosowanym do panujących tam warunków. Pod koniec lat 30. zeszłego stulecia opracował on nowoczesny model obuwia z podeszwą typu carrarmato, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „bieżnik czołgu”. Dzięki wsparciu Leopoldo Pirelli’ego, ówczesnego właściciela koncernu Pirelli, produkującego opony samochodowe, Bramani opatentował swój wynalazek i rozpoczął produkcję obuwia dedykowanego do górskich wędrówek w wielu różnych warunkach. Prawdziwy boom na tego rodzaju obuwie rozpoczął się od sukcesu himalaistów Lino Lacedelliego oraz Achille Compagnoniego, którzy w 1957 roku zdobyli szczyt K2 uważany za najniebezpieczniejszy. Od tego czasu marka cieszy się ogromnym uznaniem wśród wielbicieli aktywnego spędzania czasu, głównie w rejonach górskich.

Fenomen podeszew Vibram

Zastosowanie podeszew Vibram w obuwiu zmieniło zupełnie komfort chodzenia, jak i zwiększyło bezpieczeństwo podczas górskich przechadzek. Na uwagę zasługuje podeszwa zawierająca liczne rowki, które można porównać do struktury opony traktorów. Ponadto materiały budujące spód każdego buta mają właściwości antypoślizgowe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki na bazie kauczuku oraz gumy wulkanizacyjnej, zatem gwarantują odpowiednią stabilizację nawet na mokrym podłożu, a także amortyzację podczas pokonywania różnego rodzaju tras – od trawiastych, przez skalne, aż po utwardzone. Co ciekawe, dostępne są również warianty ognioodporne, jak również te o głębszym bieżniku, przystosowane do poruszania się po lodzie, a nawet modele dedykowane żeglarzom, które zapewniają stabilność w czasie chodzenia po śliskim pokładzie.

Jak wybrać odpowiednie obuwie z podeszwą wysokiej jakości?

Powszechnie uważa się, że podeszwa Vibram jest synonimem wysokiej jakości produktów łączących bezpieczeństwo oraz komfort. Obecnie marka oferuje około 100 różnych modeli podeszew, które przeznaczone są do poruszania się w różnych warunkach. Na szczególną uwagę zasługują buty przeznaczone do górskich, pieszych wędrówek. Mają one wysoką cholewką stabilizującą stawy skokowe, a podeszwa jest na tyle sztywna, że ogranicza to jej zupełnie zginanie się w okolicy śródstopia, ale są na tyle elastyczne, aby nie powodować dyskomfortu. Ponadto wiele podeszew w modelach górskich ma zdolność samooczyszczenia, co jest unikatową cechą na rynku. Istnieją również buty dostosowane do codziennego użytkowania oraz spacerowania na długich dystansach, ale także przydatne podczas biegania w górach, czy do Nordic Walkingu. 

Sprawdź nasze produkty i zapoznaj się z innymi wpisami blogowymi:

- Sneakersy damskie

- Czarne sneakersy z białą podeszwą

- Jakie trampki na wysokiej podeszwie wybrać do stylizacji?

- Czym uzupełnić ubytki w podeszwie?

- Jaka podeszwa się nie ślizga?

- Jak zmiękczyć podeszwę buta?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4993 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybka profesjonalna obsługa, krótki czas oczekiwania na przesyłkę
2024-05-25
Super
pixel