W jakich butach powinno się biegać?

2023-02-15
W jakich butach powinno się biegać?

Bieganie – naturalna forma aktywności, do której warto zastosować odpowiednie buty sportowe

Odkąd ludzie przyjęli postawę wyprostowaną, bieganie stało się jedną z naturalnych form ruchu, które wówczas wpisywało się w mechanizm walki i ucieczki. Z czasem jednak zaczęto nieco wypierać bieganie, ale w ostatnich kilkudziesięciu latach powrócono do takiej formy aktywności, podkreślając tym samym jej korzystny wpływ na nasze zdrowie. Poprawa wydolności, postawy ciała i wydłużenie naszego wieku biologicznego to tylko niektóre z nich. Z tego powodu warto systematycznie podejmować się aktywności, do jakiej nasze ciało zostało przystosowane. Pamiętajmy o tym, że aby bieganie było dla nas bezpieczne, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości obuwie. Przeważnie tego rodzaju aktywność uprawiania jest na twardym podłożu, co wiąże się z oddziaływaniem wstrząsów, które niekorzystnie oddziałują na nasz układ kostno-stawowy w obrębie kończyn dolnych. Dlatego warto jest wybrać dobrej jakości obuwie – poniżej znajdziesz krótki poradnik, czym kierować się podczas jego zakupu.

Najważniejsze cechy obuwia biegowego

Odpowiednio dobrane obuwie sprawia, że aktywność podejmowana jest nie tylko w efektywny sposób, ale także bezpieczny dla nas. Powinno się biegać w butach z elastyczną podeszwą, na przykład wykonaną z kauczuku. Gwarantuje ona amortyzację powstających wstrząsów, co sprzyja utrzymaniu naszych stawów skokowych, kolanowych i biodrowych w dobrej kondycji. Jest to szczególnie istotne w przypadku aktywności prowadzonej w przestrzeniach miejskich, na przykład po betonowych chodnikach, czy ubitym, żwirowym podłożu. Równie istotny jest sam kształt obuwia. Powinien on odkrywać stawy skokowe, ponieważ w czasie biegu stopa najintensywniej pracuje właśnie w tym miejscu. Kolejny ważny element to cholewka – musi być lekka i przewiewna, aby z jednej strony ruch stóp był sprawny, a z drugiej strony możliwe było odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta.

Jaki model dla początkujących?

Sportowe obuwie przeznaczone do biegania jest mocno zróżnicowane w kwestii rodzaju treningu, jak i pułapu cenowego. Osoby początkujące mogą sięgać po modele z tzw. „średniej półki”. Standardowy bieżnik i średnia amortyzacja wystarczy na początek. Tego rodzaju obuwie wyglądem bardzo przypomina casualowe sneakersy, jednak ich podeszwa jest nieco bardziej elastyczna. W miarę postępu naszego treningu biegowego możemy testować bardziej zaawansowane technicznie modele, które będą miały zróżnicowany bieżnik, czy inaczej ukształtowaną podeszwę.

Od czego uzależniony jest wybór określonego modelu obuwia służącego do biegania?

Regularnie podejmowane treningi biegowe powinny uwzględniać wysokiej klasy obuwie, które dostosowane jest nie tylko do rodzaju podłoża, ale także masy ciała zawodnika, a nawet trasy, jaką jednostkowo podejmuje w trakcie jednego biegu. W takich sytuacjach sprawdzą się modele wysoko zaawansowane technologicznie z wytrzymałą podeszwą, która nawet na długich trasach zapewni komfort naszym nogom.

Zobacz nasze produkty i sprawdź inne artykuły blogowe:

- Buty sportowe damskie

- Sneakersy damskie

- Buty wsuwne slip on

- Czy sneakersy nadają się do biegania?

- Dlaczego nie można grać w Jordan 1 w NBA?

- Jakie buty do treningu funkcjonalnego?

- Jak kupować buty sportowe?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Buty są mega
2024-05-22
Bardzo ładne bluzeczki z dobrej tkaniny.
pixel