Czy można chodzić w butach bez wkładki?
Po co są wkładki z butach?
Każdy model obuwia wyposażony jest we wkładkę, która ma gwarantować uśrednione poczucie komfortu podczas chodzenia. Jest ona dosyć miękka, dzięki czemu nie odczuwamy uwierania przez niżej położone elementy konstrukcyjne, czyli podeszwę. W zależności od rodzaju obuwia mogą być wykonane z materiałów syntetycznych lub skóry, jednak zawsze powinny być one na tyle przewiewne, aby w razie nadmiernego spocenia się stóp nie odczuwać dyskomfortu. Powszechnie w sklepach obuwniczych możemy nabyć dodatkowe wkładki umieszczane wewnątrz buta, które mają za zadanie zwiększyć nasze poczucie wygody.
Kiedy dobrze jest zastosować wkładki do obuwia?
Możemy chodzić w butach bez wkładki, jeżeli jednak nasze stopy wymagają zapewnienia większego komfortu, na przykład, jeśli chodzi o odprowadzanie wilgoci, zdecydowanie warto je zastosować. Większość z nich wykonana jest z naturalnej skóry, która jest miła w dotyku, a przy tym zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego z powodzeniem można zastosować je w przypadku modeli wykorzystywanych wiosną i latem, a nawet jesienią i zimą. Zazwyczaj wystarczy je umieścić wewnątrz buta, ale powszechnie dostępne są także produkty, które możemy dostosować do naszych potrzeb, wtedy przycina się je do odpowiadającego nam rozmiaru. Równie dobrze sprawdzą się także wkładki powleczone bawełną, które idealnie sprawdzą się w przypadku obuwia sportowego, ponieważ chłoną powstającą wewnątrz wilgoć, w dużym stopniu nie osadzają się na nich drobnoustroje i co warte podkreślenia, można je prać w pralce. Nadają się także do butów noszonych przez wiele godzin w ciągu dnia, na przykład do sneakersów, czy trampek. Co ciekawe, istnieją także modele wkładek dedykowanych sportowcom. Mają one za zadanie nie tylko zapewnić komfort termiczny, ale także gwarantują dodatkową amortyzację podczas biegu. To, co łączy każdy z wymienionych typów produktów to fakt, że zwiększają nasze poczucie wygody zarówno w trakcie chodzenia, jak i biegania, ponadto pozwalają na ograniczanie powstawania bolesnych otarć, czy pęcherzy.
Indywidualne wkładki korygujące wady w obrębie stóp
Standardowe modele obuwie nie wymagają noszenia dodatkowych wkładek, jednak w niektórych przypadkach są one niezbędne. Mowa tutaj o schorzeniach w obrębie kończyn dolnych, głównie stóp. W zależności od stopnia ujawienia objawów stosuje się specjalne dedykowane wkładki ortopedyczne, które mają za zadanie korygować określonego rodzaju wady – najczęściej jest to płaskostopie oraz stopa końsko-szpotawa. Jednak co ważne, stosuje się je w porozumieniu z ortopedą lub fizjoterapeutą wraz z odpowiednio dostosowanym zestawem ćwiczeń korekcyjnych.
Sprawdź dostępne produkty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:
- Do jakich butów nie nosić rajstop?