Czym grozi chodzenie w za małych butach?

2022-12-17
Czym grozi chodzenie w za małych butach?

Dlaczego prawidłowy dobór rozmiaru butów jest tak ważny?

Zdarza nam się, że jesteśmy skłonni zakupić buty, które rozmiarowo nam nie pasują. Zazwyczaj wynika to z braku aktualnie odpowiedniego rozmiaru w sklepie, podczas gdy nam bardzo zależy na danym fasonie obuwia. Wydaje nam się, że delikatna różnica w rozmiarze nie robi problemu. Okazuje się jednak inaczej. Chodzenie w za małych butach niesie za sobą poważne konsekwencje. O tym poniżej.

Główne skutki noszenia za ciasnych butów? Czego możemy się spodziewać?

Przede wszystkim za małe buty to ból, pieczenie, obcieranie podczas ich noszenia. Czujemy dyskomfort i najczęściej na stopach pojawiają się liczne odciski, bolesne pęcherze, rany i opuchnięcia. Na początku są to drobne zaczerwienienia, które potrafią przerodzić się w trudną do zagojenia otwartą ranę. Odciski przy za małych butach najczęściej pojawiają się na piętach oraz palcach. Są wyjątkowo bolesne.

- Buty wsuwne slip on

- Buty sportowe damskie

Za ciasne buty mogą prowadzić do poważnych konsekwencji na przyszłość – nie tylko otarcia, ale coś więcej

O ile odciski i pęcherze można zaleczyć, o tyle noszenie za małych butów może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Nieprawidłowy rozmiar butów prowadzi do powstawania nieestetycznych i bolesnych haluksów. Dodatkowo możemy nabawić się schorzeń stawowo-kostnych. Powstają zwyrodnienia stawów, zarówno kolanowych, jak i biodrowych. Chodzenie w ciasnych butach prowadzi także do nienaturalnego chodu, nasze stopy szybciej się męczą i cała sylwetka nie tylko traci na ładnym wyglądzie, ale także zaczyna cierpieć zdrowotnie. Przejawia się to np.: w skrzywieniach kręgosłupa. W za małym obuwiu jesteśmy także narażeni na skręcenia i złamania, o które łatwiej przy niekomfortowym poruszaniu się.

- Buty zimowe damskie

- Sportowe buty zimowe wysokie

Jaki rozmiar obuwia jest prawidłowy? Jak go dobrać?

Przed zakupem obuwia należy zmierzyć swoją stopę – od pięty po czubek dużego palca. Jest to długość naszej stopy. Najlepiej najpierw zrobić obrys stopy na czystej kartce papieru. Do ustalonej w ten sposób długości stopy przyrównujemy długość wkładki obuwia. Pamiętajmy o zasadzie, że z przodu powinno pozostać około 0,5 do 1 cm luzu. Wtedy but będzie doskonale dobrany. Nie zapomnijmy także o kategorii tęgości obuwia – równie ważna w doborze obuwia.

Sprawdź również:

- Jakie buty do klasycznych spodni?

- Czy ciemne buty pasują do jasnych spodni?

- Do jakich spodni buty sneakersy?

- Jakie buty pasują do jeansów?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4993 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Buty oki
2024-05-25
Sukienka piękna bardzo polecam
pixel