Co to jest zelówka?

2022-09-26
Co to jest zelówka?

Wyjaśniamy, co to są zelówki

Zasadniczo w formie obuwia wyróżniamy kilka elementów, które wspólne są dla każdego modelu buta, niezależnie od jego przeznaczenia. Oczywiście w zależności od tego, w jakich sytuacjach i do jakiej aktywności będą przeznaczone, mogą one mieć inaczej ukształtowane elementy, lub dodane inne, aby były jeszcze bardziej funkcjonalne. Czym jednak jest zelówka w bucie? Jest to element charakterystyczny głównie dla eleganckiego obuwia, najczęściej męskiego, ale występuje również w niektórych modelach damskich butów. Zelówka znajduje się na spodniej stronie buta i przyczepiana jest do podeszwy. Przeważnie zelówki mocuje się od czubka buta aż do około połowy długości buta, ale w niektórych modelach podbija się ją aż do początku obcasa.

- Sneakersy zimowe damskie

- Buty zimowe damskie

- Sportowe buty zimowe damskie

Za co odpowiada zelówka w bucie?

Zelówka chroni but przede wszystkim pod względem mechanicznym – gdy chodzimy, najczęściej spodnia część obuwia pod śródstopiem ściera się najbardziej. Nie zapominajmy również o warunkach, w jakich się poruszamy. Betonowe podłoże, piach, błoto, a nawet działający deszcz i śnieg wpływa niekorzystnie na stan podeszew butów. Dlatego zelówki zamocowane na podeszwach pozwalają uchronić je przed opisanymi powyżej czynnikami. Warto dodać, że zelówki przeważnie tworzone są z gumy i ze skóry, przez co tworzą elastyczną warstwę, która usprawnia chodzenie.

- Obuwie damskie

- Trampki ocieplane damskie

- Traperki damskie

Kiedy wymieniać zelówki w bucie?

Warto jest zadbać o to, aby wymieniać zelówki w bucie, gdy zauważymy, że one albo wierzchnia warstwa podeszwy uległy znacznemu starciu. Można ją wymieniać tak samo, jak fleki w obcasie bez obaw o utratę walorów estetycznych obuwia. W ten sposób wydłużamy żywotność butów, co jest szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy w naszej garderobie obecne są drogie i stylowe buty, z których chcemy cieszyć się przez długi czas.

- Wygodne buty na zimę

- Co to jest otok w bucie?

- Co to są buty outdoorowe?

- Jak nazywa się wnętrze buta?

Skorzystaj z usług doświadczonego i zaufanego szewca, który wymieni zelówki w Twoich butach

Jeśli chcemy, aby nasze obuwie było odpowiednio zadbane, skorzystajmy z usług doświadczonego szewca, który podejmie się wymiany zużytej zelówki na nową. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że prace zostaną wykonane z precyzją, a buty zyskają drugie życie. Koszt wymiany zelówek jest stosunkowo niski, a niewątpliwie pozwala na to, aby dłużej cieszyć się z ulubionych butów.

Zobacz także:

- Z czego składa się but?

- Co to jest zapiętek?

- Jak nazywa się tył buta?

- Co to jest przyszwa?

- Z czego robi się obcasy?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4994 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Sukienka piękna bardzo polecam
2024-05-24
Zamówienie dosyć że trafione to jeszcze dotarło do mnie szybko,bez żadnego problemu, jestem bardzo zadowolona
pixel