Co to jest przyszwa?
Wyjaśniamy, co to jest przyszwa
Obuwie przez setki lat zmieniało swoją budowę, dzięki czemu stało się odpowiednio dopasowane do rodzaju aktywności, a także określonej okazji. Znane nam współcześnie obuwie składa się z wielu elementów, które decydują o kształcie poszczególnych modeli, jak również o ich funkcjonalności. Wśród nich wymienia się między innymi przyszwę, czyli jeden z najistotniejszych elementów obuwia. Poniżej wyjaśniamy, co to jest przyszwa i jakie ma ona znaczenie w budowie butów.
- Jak nazywa się wnętrze buta?
- Sportowe buty zimowe damskie
Sprawdź, czym jest przyszwa i jakie ma ona znaczenie dla konstrukcji obuwia?
Przyszwa jest przednią częścią cholewki, która chroni górną część stopy, mniej więcej w okolicy śródstopia. Przyszwa to ważny element wpływający na komfort użytkowania, ponieważ obejmuje ona stopę w jej najszerszej części. Patrząc na obuwie z przodu i z boku można zauważyć, że przyszwa od przodu łączy się z noskiem, sięgając po bokach aż do obłożyny w tylnej części buta. Warto dodać, że w górnej części do przyszwy przymocowany jest język scalający przyszwy oraz obłożyny.
Rodzaje przyszwy stosowanej w produkcji obuwia
Przyszwy są istotną częścią każdego obuwia. Zasadniczo dzieli się je na zamknięte i otwarte. Zamknięte przyszwy są zamocowane od spodu cholewki, z kolei przyszwy otwarte są elementem wyraźnie wyróżniającym się na górze cholewki. Określony rodzaj przyszwy wpływa na walor estetyczny oraz formalny obuwia, co jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o formalny ubiór, zwłaszcza na takie uroczystości jak ślub, czy egzamin.
Przyszwa decyduje o charakterze głównie męskiego obuwia
Powyżej wyjaśniliśmy, co to jest przyszwa i dlaczego jest ona tak ważna w budowie obuwia. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten element jest szczególnie ważny w kontekście obuwia męskiego. Buty z zamkniętą przyszwą uważane są za bardzo eleganckie – dobrym przykładem jest tutaj obuwie typu oxford. Z kolei za casualowe uważa się obuwie z otwartą przyszwą, na przykład tak zwane derby.
Zobacz także: