Rozmiar butów – pamiętaj o tym jak ważny jest dla Twojej stopy

2021-07-31
Rozmiar butów – pamiętaj o tym jak ważny jest dla Twojej stopy

Właściwie dopasowany rozmiar butów rzutuje na komfort ich noszenia oraz na ich potencjalne zużywanie się i ich stan podczas użytkowania. Dodatkowo stosownie dobrany rozmiar butów to zdrowie dla naszych stóp. Źle dobrany rozmiar butów to ryzyko urazów mechanicznych, otarć stopy, odcisków itp. a także deformacji stopy. Musimy pamiętać o tym każdorazowo wybierając buty dla siebie i swoich bliskich – zwłaszcza dla dzieci, którym kształtuje się fizjonomia stopy. Dobrze dobrany rozmiar butów to klucz do sukcesu w długotrwałym użytkowaniu obuwia, nie niszczenia go, wykrzywiania itp.

ROZMIAR BUTÓW – JAK DOPASOWAĆ BUTY KUPUJĄC JE ONLINE?

Coraz częściej – zwłaszcza w dobie pandemii – dokonujemy zakupów obuwia zdalnie, wykorzystując potencjał internetowy. Zakupy obuwia online należą do przyjemnych, bowiem możemy swobodnie przejrzeć ofertę produktową, zobaczyć fotografie obuwia, przeczytać specyfikację, czasem nawet zobaczyć propozycje stylizacji obuwia.Problem pojawia się zazwyczaj przy wyborze odpowiedniego rozmiaru butów. W tym zakresie każdorazowo powinniśmy skorzystać z tabeli zamieszczonej przez sklep internetowy. W tabeli tej uwidocznione są wymiary stopy i wymiary wkładki obuwia w centymetrach. Do każdej pary wymiarów przyporządkowany jest numer obuwia. I to właśnie nim powinniśmy się kierować. Pamiętajmy, że rozmiarówka obuwia może różnić się u producentów obuwia – z uwagi na odmienne przeliczenia, dlatego nie powinniśmy kierować się rozmiarem uniwersalnym. Jedynie, w przypadku gdy korzystamy po raz kolejny z oferty znanego nam producenta możemy dokonać zakupu bez wcześniejszego zmierzenia i sprawdzenia.

JAK ZMIERZYĆ WŁAŚCIWIE STOPĘ DOBIERAJĄC ROZMIAR BUTÓW?

Rozmiar obuwia należy ustalić na podstawie wcześniej dokonanego pomiaru. Jest to prosta procedura polegająca na odrysowaniu stopy markerem na kartce papieru. Najlepiej jak pięta znajduje się przy ścianie i jest prostopadle skierowana do podłoża. Następnie nakreślamy odcinek łączący dwa skrajne punkty. To jest nasz wymiar stopy. Powinniśmy zmierzyć obie stopy. Dodatkowo warto zmierzyć także wkładkę butów, które są dla nas najwygodniejsze i już sprawdzone pod kątem komfortu noszenia. Buty, aby spełniały swoją rolę nie mogą być ani za ciasne ani za luźne. Po dokonaniu pomiaru stopy należy uwzględnić długość stopy większej (najczęściej stopy różnią się między sobą długością o 1-3 mm). Do uzyskanej długości stopy powinniśmy doliczyć minimum 2-3 mm, które zagwarantują komfort noszenia naszym palcom. Pamiętajmy też, że rozmiar obuwia zależny jest od rodzajubutów. W przypadku butów zimowych czy sportowych, trekkingowych należy dodać więcej, czyli około 5-7 mm.

TABELE ROZMIARÓW BUTÓW – CO DODATKOWO WARTO WIEDZIEĆ?

Pamiętajmy, że poza znaną nam rozmiarówką obuwia – jest to europejski wymiar oznaczony jako EUR, występuje także inna tabela rozmiarów, jak np.: rozmiary angielskie butów (UK) czy amerykańskie (US). Dla przykładu: europejskie „38” to angielskie „5” i amerykańskie „7”.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Szybka wysyłka, towar zgodny z opisem
2024-06-17
Super wszystko!
pixel