Kiedy trzeba zdjąć czapkę?

2022-11-14
Kiedy trzeba zdjąć czapkę?

Sprawdź, kiedy można zdjąć nakrycie głowy?

Kwestia tego, kiedy trzeba zdjąć czapkę, dotyczy przede wszystkim mężczyzn, jednak należy pamiętać, że również panie i dzieci nie powinny nosić ich w pomieszczeniu. Jest to zasada, która należy do grona reguł savoir-vivre’u i powszechnie przyjętego dress code’u. Co istotne, nakryć głowy nie powinno się nosić w pracy biurowej, czy innej, która nie ma wyznaczonego uniformu, w którego skład wchodzi właśnie tego typu strój.

- Czapki zimowe damskie

- Czapki Woolk

Czy można nosić czapkę w pomieszczeniu?

Co należy zaznaczyć, zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci nie powinni nosić czapek w pomieszczeniu. Jest związane z dobrym wychowaniem i przez osoby przebywające w danym miejscu może zostać odebrane jako niekulturalne. Przykładem takich lokalizacji są nie tylko restauracje, kawiarnie, placówki edukacyjne, ale też domy naszych znajomych. Zdejmowanie nakrycia głowy obejmuje więc wszelkie sytuacje, w których nie przebywamy sami w danym pomieszczeniu. Często wyjątkiem wśród nakryć głowy są, tak zwane, toczki, czyli ozdoby noszone przez panie do eleganckich sukienek. Warto jednak upewnić się, że dana sytuacja zezwala na ich wykorzystanie w stylizacji.

- Komplet czapka i komin damski

- Czapki damskie z pomponem

Kiedy mężczyzna musi zdjąć czapkę?

Mężczyzna powinien zdjąć czapkę w pomieszczeniu, w trakcie oficjalnych uroczystości, na przykład nabożeństwa, czy pogrzebu, w pracy oraz – co czasem bywa zapominane – także w ogródkach lokali gastronomicznych. Przede wszystkim, każdy bez względu na płeć i wiek, musi odłożyć nakrycie głowy w trakcie posiłku. To zasada dobrego wychowania, która jest praktykowana w większości domów. Warto uwzględnić jest również całość naszego ubioru. Na zewnątrz jest to bardzo ważny i praktyczny element garderoby, jednak już wewnątrz należy pamiętać o odsłonięciu głowy, niezależnie od tego, jaki model nakrycia wybierasz.

- Czarna czapka damska

- Czapki świąteczne

Dobre wychowanie a strój

Zdejmowanie nakrycia głowy jest związane z dobrym wychowaniem. Dlatego już od najmłodszych lat rodzice uczą nas, by odsłonić głowę w trakcie posiłku, będąc na oficjalnych uroczystościach, czy w trakcie mszy świętej. Jest to jeden z elementów dress code’u, który na dobre przedostał się do naszej codzienności. Z tego powodu rzadko zauważamy w restauracjach osoby w czapkach, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Warto o tym pamiętać nawet w sytuacji, gdy nakrycie głowy jest częścią danej stylizacji. Wyjątkiem są miejsca pracy, w których obowiązuje uniform, w tym właśnie czapka dowolnego rodzaju.

Praktyczność jest ważna

Praktyczność stroju jest ważna. Dlatego w chłodne dni, kiedy przebywasz na zewnątrz, pamiętaj o nakryciu głowy, które ochroni Cię przed przemarznięciem. W naszej kulturze raczej rzadko wymaga się zasłonięcia głowy, czy włosów. Z tego powodu w pierwszej kolejności zdejmuje się dowolne nakrycie, które miało się na sobie na podwórzu. Niezależnie od tego, czy jest to czapka z daszkiem, beret, czy kapelusz – aspekt ten jest tak samo istotny.

Zobacz również:

- Co na głowę w góry?

- Jaka czapka zimowa najlepsza?

- Komu pasuje czapka z pomponem?

- Jaka czapka do białej kurtki?

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Godne polecenia.
2024-06-17
Super wszystko!
pixel