Jakie buty do cross fit?

2023-01-12
Jakie buty do cross fit?

Czym jest cross fit i dlaczego prawidłowe obuwie do cross fitu jest tak ważne?

Cross fit to coraz częściej wybierana forma treningu. Jest to forma ćwiczeń siłowych i kondycyjnych, precyzyjnie dobranych, tak aby rozwijać siłę i masę mięśni oraz ich ruchowość. Cross fit to przede wszystkim program ćwiczeń realizowanych na siłowni, trening bardzo intensywny. Łączy w sobie m.in. podnoszenie ciężarów, ćwiczenia atletyczne, wytrzymałościowe, psychomotoryki, równowagi, ale także i stretchingu, czyli rozciągania.

Obuwie w tym treningu odgrywają strategiczną rolę, wpływając na komfort wykonywania ćwiczeń, ale także na bezpieczeństwo. Niewłaściwie dobrany typ obuwia sportowego może powodować obtarcia, ból stóp, przyczynić się do kontuzji: skręcenie kostki, urazy mięśni i stawów. Pamiętajmy, że przy tego typu ćwiczeniach siłowo-wytrzymałościowych musimy osiągnąć 100% koncentracji na wykonywanych ruchach. Nieprawidłowe obuwie zdekoncentruje nas, sprawi, że trudniej nam łapać równowagę i odpowiednio ustawić stopy do konkretnych ćwiczeń.

Obuwie do cross fit – najważniejsza zasada

Główną zasadą przy doborze butów do cross fitu jest ich wybór według zasady, że muszą zapewnić stabilność, amortyzację i odpowiednią elastyczność (sprężystość).

Istota znajduje się w doborze odpowiedniej podeszwy butów sportowych.

Jaką podeszwę powinny mieć buty do cross fitu?

Na samym wstępie eliminujemy wszystkie obuwie, które mają zbyt miękka podeszwę. Stopa podczas treningu nie może „zanurzać się” w bucie. Aktywność przy ćwiczeniach wymusza stabilność. Zbyt miękka podeszwa prowadzi zazwyczaj do szybkiej utraty równowagi.

Podeszwa nie powinna być również zbyt cienka. Nie możemy w tym obuwiu czuć każdego przysłowiowego „kamyka”. Byłoby to bardzo niekomfortowe. Dodatkowo cienka podeszwa to zazwyczaj brak odpowiedniej amortyzacji.

Podsumowując, buty do cross fitu muszą mieć grubszą, stabilną, w miarę twardą, acz elastyczną podeszwę. Najczęściej podeszwa jest bieżnikowana, aby zapewnić przyczepność do podłoża – chroni to przed poślizgiem czy upadkiem.

Modele przeznaczone do cross fitu – co powinno je wyróżniać na tle innych butów sportowych?

Materiał wykonania oczywiście powinien być oddychający. Jest to ważne przy tak intensywnych treningach. Stopa mocniej się poci, więc obuwie powinno zapewnić dobre odprowadzanie wilgoci, aby minimalizować ryzyko obtarć i pęcherzy.

Warto, aby buty miały odpowiednią konstrukcję wykonaną np.: z uformowanej pianki o odpowiedniej gęstości. Okolice pięty powinny być delikatnie usztywnione, np.: pianką o wyższym poziomie twardości. Dzięki temu uzyskujemy większą stabilność podczas chociażby podnoszenia ciężarów.

Przednia część butów powinna być z kolei miększa i sprężysta, amortyzująca wstrząsy, np.: podczas skakania. Zwróćmy też uwagę na wkładki obuwia do cross fitu, aby były wysokiej jakości.

Cholewka najczęściej wykonana jest z kilkuwarstwowej siateczki ze wspomnianą cyrkulacją powietrza. Często w modelach butów do cross fitu stosuje się również tzw. nici kevlarowe, wpływające bezpośrednio na trwałość obuwia.

Sprawdź nasze produkty i inne wpisy blogowe:

- Sneakersy damskie

- Eleganckie sneakersy na koturnie

- Sneakersy z siateczki

- Jakie są rodzaje butów sportowych?

- Czy trampki są dobre na lato?

- Jak nazywają się buty bez palców?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Rewelacja szybko i bez żadnych problemów polecam
2024-05-23
Obsługa klienta szybką i profesjonalna
pixel