Jak usunąć plamy z długopisu?

2021-07-31
Jak usunąć plamy z długopisu?

JAK USUNĄĆ PLAMY Z DŁUGOPISU? DOMOWE PORADY NA UPORCZYWE PLAMY

Zastanawiasz się jak usunąć plamy z długopisu czy z tuszu? Ważnym jest, aby skutecznie usunąć plamę, bez jakiegokolwiek wpływu na tkaninę. Empiryczna wiedza na temat domowych sposobów usunięcia plam z długopisu przekazywana jest z pokolenia na pokolenia. Plamy po długopisie, tuszu, atramencie itp. dotyczą najczęściej odzieży i butów, ale nierzadko również tapicerek domowych mebli. Plamy takie są bardzo frustrujące i w większości przypadków praktycznie uniemożliwiają korzystanie z zabrudzonych rzeczy, stąd ich usunięcie staje się kluczowe. Domowe sposoby jak usunąć plamy z długopisu, opierają się na prostych produktach kuchennych lub kosmetycznych, które są łatwo dostępne w każdym domu. Można więc zaradzić ad hoc, nie czekając. Warto pamiętać także, iż zdecydowanie łatwiej poradzić sobie ze świeżą plamą, niż tą starszą.

Joggery damskie

Sukienki na lato

JAKIE SKŁADNIKI PRZYGOTOWAĆ DO WALKI Z PLAMĄ Z DŁUGOPISU?

Jeśli na ubraniu pojawiła się plama z długopisu, do walki z nią potrzebujemy jednego z wybranych poniżej składników:

- sok z cytryny lub kwasek cytrynowy;

- lakier do włosów;

- gliceryna;

- aceton;

- terpentyna;

- mydło szare;

- krem do golenia;

- pasta do zębów;

- kwaśne mleko.

Na początek – bez względu na wybrany sposób walki z plamą – należy spróbować usunąć nadmiar tuszu poprzez delikatne przyłożenie do plamy papierowego ręcznika.

Pierwszym ze sposobów na walkę z plamą z długopisu jest zamoczenie plamy w soku z cytryny lub w kwasku cytrynowym. Po paru chwilach należy plamę obficie spłukać wodą. Jest to najlepszy sposób na walkę z plamą z długopisu przy wełnie czy jedwabiu.

Kolejną propozycją jest użycie lakieru do włosów. W tym wypadku pod plamę podkładamy ręcznik papierowy. Następnie spryskujemy plamę z długopisu lakierem i delikatnie przykładamy papierowy ręcznik, aby tusz mógł wsiąknąć w papier. Następnie tradycyjnie pierzemy ubranie.

Inne domowe metody na wywabienie plamy po długopisie to natarcie plamy gliceryną albo przetarcie acetonem czy alkoholem. Zostawiamy na około 5 minut, potem namaczamy w gorącej wodzie i pierzemy.

Można również na plamę po długopisie nałożyć na parę godzin krem do golenia, a następnie zaprać wodą i tradycyjnie wyprać zaplamioną odzież. Zamiast kremu po goleniu można użyć pasty do zębów.

Plama po długopisie z powodzeniem może zostać natarta też kwaśnym mlekiem.

Po użyciu wszystkich powyższych produktów należy ubranie każdorazowo wyprać. Przedstawione metody na walkę z plamą są zwłaszcza odpowiednie dla materiałów typu bawełna czy len. Jednym ze sprawdzonych sposobów na plamy po długopisie i tuszu – zwłaszcza powstałe na grubych, mięsistych materiałach, np.: jeans jest potarcie zaplamionego miejsca suchym mydłem szarym i pozostawienie na około 1 godzinę. To rozwiązanie również powinno pomóc.

Bluza dla par

Spodnie z dziurami

JAK USUNĄĆ PLAMY Z DŁUGOPISU? O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Najważniejszą zasadą jest podjęcie działań z świeżą plamą, nie odkładanie tego na później. Warto dostosować detergent czy metodę zwalczania plamy do rodzaju tkaniny i jej ogólnych zaleceń. Detergent lub środek, który zamierzamy użyć warto najpierw przetestować na niewielkim, mało widocznym kawałku tkaniny. Wszystko po to, aby sprawdzić czy nie dojdzie do odbarwienia czy jakiegokolwiek uszkodzenia materiału. 

Jak usunąć rdzę z ubrań?

Figura jabłka a stylizacje

Figura klepsydry a stylizacje

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4993 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Sukienka piękna bardzo polecam
2024-05-24
Jestem bardzo zadowolona z zakupionych klapek. To nie jest mój pierwszy zakup w Escoli. Polecam
pixel