Jak stworzyć szafę kapsułową?

2023-02-08
Jak stworzyć szafę kapsułową?

Czym jest szafa kapsułowa?

Nazwa szafa kapsułowa pada w kontekście garderoby zwartej i niewielkiej niczym kapsułka. Po raz pierwszy to określenie pojawiło się w czasopismach branżowych w latach 40. ubiegłego stulecia, ale dopiero trzydzieści lat później do tej nazwy i kluczowych założeń powróciła Susie Faux, ówczesna właścicielka butiku „Wardrobe” znajdującego się w Londynie. Wśród Brytyjek ten sposób organizowania własnej szafy cieszył się ogromnym uznaniem, a w łatach 80. chętnie korzystały z niego także Amerykanki. Choć z czasem garderoba kapsułowa nie była zbyt popularna, to w ostatnich latach chętnie wracają do niej nie tylko panie, ale także panowie. Warto podkreślić, że wpisuje się to w obecne trendy ekologiczne zakładające ograniczenie liczby ubrań, ale tych wysokiej jakości, aby nie trzeba było dokonywać częstego uzupełniania garderoby. W Wielkiej Brytanii ten sposób tworzenia bazy swojej garderoby propagują szczególnie stylistyki Trinny Woodall i Susannah Constantine, a także Gog Wan, który podziela zdanie, że szafa kapsułowa jest idealna dla osób, które niewielkim nakładem finansowym chcą stworzyć kompozycje sprawdzające się w codziennym użytkowaniu.

Od czego zacząć tworzenie kapsułowej garderoby?

Chcąc stworzyć garderobę kapsułową, w pierwszej kolejności zrób przegląd swojej szafy. „Kapsuła” zakłada wykorzystywanie elementów garderoby, które są ponadczasowe, ale w ograniczonej liczbie, które jednak dzięki umiejętnemu połączeniu pozwalają na uzyskiwanie wyjątkowych efektów, które sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, a nawet podczas wyjazdów. Niepotrzebne bądź sezonowe ubrania, które wyszły z mody, nie odpowiadają na założenia garderoby kapsułowej, dlatego możemy oddać je drugiej osobie, czy sprzedać za pomocą apki wyprzedażowej, dając im drugie życie. Jednak co istotne, należy zachować ubrania, które służą nam do uprawiania sportu, czy pidżamy. To samo dotyczy bielizny.

Jakie ubrania przydadzą się w Twojej szafie?

Bazą garderoby kapsułowej są ciuchy o ponadczasowej stylistyce. Mowa tutaj między innymi o jednokolorowych T-shirtach, na przykład w białym i czarnym kolorze. Dobrze sprawdzają się także delikatne odcienie beży oraz błękitów. Nie zapominajmy także o printach, jednak tutaj poleca się głównie wzory w postaci poziomych pasów, które nigdy nie wychodzą z mody i każdy prezentuje się w nich rewelacyjnie. To samo dotyczy dolnych elementów garderoby – stonowane, jednolite warianty spódnic oraz spodni będą się dobrze łączyć z górą, tworząc jednocześnie oryginalne kompozycje, w których będziesz prezentować się wyjątkowo. Nie zapominajmy o okryciach wierzchnich – jasny trencz w kolorze beżowym również powinien znaleźć się w Twojej szafie.

Stawiaj na elementy garderoby wysokiej jakości i które chętnie będziesz nosić

Ubrania zawarte w garderobie stworzonej we wspomniany wyżej sposób powinny być stworzone z materiałów wysokiej jakości, przez co posłużą nam przez dłuższy czas, co jest jednym z istotnych elementów organizacji praktycznej szafy. Miła w dotyku bawełna lub len o wysokiej gramaturze z pewnością posłużą nam przez wiele lat. Co równie ważne, stawiajmy na ubrania, w których czujemy się dobrze. Mimo że szafa kapsułowa wykorzystuje niewiele elementów, to z łatwością znajdziesz idealny dla siebie krój oraz kolor ubrania.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły z naszego bloga:

- Buty sportowe damskie

- Sneakersy damskie

- Białe trampki damskie

- Jakie kolory ubrań będą modne wiosną 2023?

- Co to znaczy GS w butach?

- Do czego dobieramy kolor skarpet?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4994 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Buty oki
2024-05-25
Sukienka piękna bardzo polecam
pixel