Impregnat czy pasta do butów?

2022-10-25
Impregnat czy pasta do butów?

Impregnat czy pasta do butów? Jaka jest różnica?

Prawidłowość, która nie podlega dyskusji ani jakiejkolwiek wątpliwości to fakt, że buty wymagają regularnej pielęgnacji. Jeśli chcemy, aby służyły nam jak najdłużej to pielęgnacja i konserwacja jest koniecznością, bez której nie utrzymamy butów w estetycznym i zadbanym stanie. Pielęgnujemy zarówno buty ze skóry naturalnej jak i innych materiałów wierzchnich, np.: z eco skóry.

W temacie tym pojawiają się dwa terminy: impregnacja butów i ich pastowanie. Na czym polegają te dwa procesy pielęgnacyjne?

- Sportowe buty zimowe damskie

- Sneakersy zimowe damskie

- Śniegowce damskie z futerkiem

Czym jest impregnacja butów? Co daje impregnacja butów?

Impregnacja jest nałożeniem na powierzchnię butów odpowiednio dobranych chemikaliów, których celem jest stworzenie niewidzialnej powłoki, podnoszącej wytrzymałość tkaniny cholewki na wodę i zabrudzenia. Warstwa ochronna stworzona przez impregnat:

- wydłuża żywotność obuwia;

- ochrania przed przemakaniem;

- zmniejsza podatność na zabrudzenia;

- ochrania przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;

- zapobiega odbarwieniu, zabezpiecza materiał;

- ochrania przed erozją spowodowaną przez wodę.

- Buty zimowe damskie

- Traperki damskie

- Traperki na grubej podeszwie

Co to jest pastowanie obuwia?

Jest to regularny proces dbałości o stan obuwia poprzez odpowiednią mieszankę natłuszczającą. Pastowanie nadaje butom ładnego wyglądu, w połączeniu z odpowiednim pigmentem wygładza skórę, odpowiednio ją nawilża, oraz wypełnia mikro ryski i uszkodzenia powierzchniowe butów. Pastowanie jest więc sposobem na zabezpieczenie obuwia na co dzień i odświeżenie jego wyglądu.

Skład pasty do butów to najczęściej: benzyna lakowa, lanolina, terpentyna, wosk, guma arabska, glikol etylenowy oraz odpowiedni barwnik (pigment).

- Trampki ocieplane damskie

- Śniegowce damskie

Jak często impregnować buty i jak często je pastować?

Impregnację butów zaleca się przeprowadzać raz na 1 miesiąc, może być rzadziej, jeśli buty używane są sporadycznie, np.: kilka razy w miesiącu. Pastowanie butów można przeprowadzać nawet codziennie, albo przynajmniej kilka razy w tygodniu – jeśli buty są w częstym użytku.

- Swetry świąteczne

- Sukienki świąteczne

Co najpierw impregnat czy pasta? Czyli jakie kroki należy podjąć w procesie dbania o buty?

Przed przystąpieniem do pielęgnacji obuwia należy w pierwszej kolejności odpowiednio wyczyścić buty. Produkty wybrane do pielęgnacji powinny być zgodne z rodzajem tworzywa wykonania oraz z kolorytem obuwia. Na tak przygotowany but nakładamy warstwę impregnującą. Kolejnym etapem jest pasta do butów.

Jak wypastować buty bez użycia pasty?

Na koniec ciekawostka, czyli jak bez użycia pasty do butów, domowym sposobem je nabłyszczyć i wypastować.

Pierwszym sposobem jest użycie do butów skórki z banana. Najpierw oczyszczamy buty, a potem polerujemy je wewnętrzną stroną (białą) banana.

Druga domowa metoda na pastowanie butów to użycie zimnego mleka. Nasączamy nim ręcznik papierowy lub szmatkę i polerujemy powierzchnię obuwia. Będzie błyszczeć!

Zobacz także:

- Jak dbać o białe sneakersy?

- Jak zabezpieczyć sneakersy?

- Jak dbać o zamszowe botki?

- Do czego jasne trapery?

- Czy ocieplane sneakersy są ciepłe?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 5158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
szybka przesyłka
2024-06-14
Super
pixel