Czym się różnią buty do biegania od butów do fitnessu?

2023-02-23
Czym się różnią buty do biegania od butów do fitnessu?

Co odróżnia obuwie przeznaczone do biegania od tego używanego do treningu fitness?

Odkąd powstały pierwsze buty sportowe, ich stylistyka oraz przeznaczenie do konkretnych dyscyplin zaczęły się diametralnie zmieniać. Istotnym kamieniem węgielnym w tym przypadku było wynalezienie syntetycznej gumy, zwanej także kauczukiem, dzięki której poszczególne modele zyskiwały na elastyczności, co przekładało się na uzyskiwane wyniki. Sportowcy mieli znacznie lepsze podparcie w czasie biegania i nagłych zmian kierunków ruchu, co wiązało się również ze stabilizacją dla stawów w obrębie kończyn dolnych. Niegdyś dominował jeden typ obuwia, obecnie mamy do wyboru modele przeznaczone osobno do biegania, do fitnessu i wielu innych dyscyplin. Czym się od siebie różnią? Tego dowiecie się z lektury niższego artykułu!

Różnice w kształcie i typie podeszwy

Buty do biegania różnią się od butów do fitnessu ukształtowaniem i typem podeszwy. Jest to główna cecha, wpływająca bezpośrednio na przeznaczenie obu wariantów obuwia. Modele służące do biegania mają nieco grubszą podeszwę, która jest odpowiednio wzmacniana w obrębie pięty oraz śródstopia. Jest to o tyle istotne, że w trakcie biegu dosyć duży jednostkowy nacisk kładziemy stopą na podłożu, które przeważnie jest twarde. Mowa tutaj zarówno o betonowych chodnikach, jak i ubitych podłożach. Dobra, elastyczna podeszwa niejako przyjmuje na siebie wstrząsy pochodzące z podłoża, dzięki czemu nie przenoszą się one w górne części kończyn dolnych. Obuwie przeznaczone do fitnessu nie musi sprostać takim warunkom, jednak musi mieć zdecydowanie lepszy bieżnik, gwarantujący dobrą przyczepność podczas wykonywania ćwiczeń z ciężarami lub w sytuacjach, gdzie wymagana jest bardzo dobra stabilizacja nóg. Z tego powodu są one także cięższe.

Czy modele do biegania można zastosować podczas treningu fitness?

Buty do biegania ze względu na to, że są najlżejsze spośród wszystkich modeli sportowych, dlatego można stosować je do innych typów aktywności. Jednak w sytuacji, gdy nasz trening będzie wykorzystywał większe obciążenie, lepiej będzie zastosować obuwie dedykowane fitnessowi. Dzięki temu zapewniamy sobie znacznie większy poziom komfortu, ale także i bezpieczeństwa podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Warto dodać, że cechują się one także znacznie większą różnorodnością pod względem stylistyki, dzięki czemu panie w trakcie fitnessu mogą poczuć się stylowo i bardzo kobieco.

Poznaj nasze produkty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Obuwie damskie

- Buty sportowe damskie

- Espadryle damskie

- Czarne sneakersy z białą podeszwą

- TOP 5 sneakersów na wiosnę i lato

- Do czego nosić kolorowe sneakersy?

- Jak nazywają się buty bez palców?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 5296 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Klapki piekne i mega wygodne. Polecam.
2024-07-11
Wszystko ok
pixel