Czym są buty walonki?

2022-05-05
Czym są buty walonki?

Historia walonek

Nazwa butów walonki nawiązuje do rosyjskiego słowa „walenki”, które wykorzystywane były przede wszystkim przez żołnierzy. Wiele przekazów wskazuje, że pierwsze walonki powstały na terenie Eurazji, głównie Syberii, gdzie stosuje się je aż do dzisiaj. Klasyczne buty walonki przypominają nieco kalosze, z tą różnicą, że niemal w całości powstają wyłącznie z filcu. Technika ich tworzenia oraz zasadniczy kształt nie ulegały zmianom. Początkowo buty walonki stosowali nomadzi pima i dopiero w pierwszej połowie XIX wieku zaczęły stawać się popularne w wysoko zurbanizowanych terenach Rosji dzięki migrującym tam Turkom i Mongołom. Ówczesne walonki były niezwykle drogie i świadczyły o wysokiej stopie życia ich posiadaczy. Gdy rozpoczęła się ich masowa produkcja, spadła także ich cena, dzięki czemu wiele mieszkańców mogło pozwolić sobie na tego rodzaju obuwie, które świetnie sprawdza się w czasie mrozów.

- Trampki ocieplane damskie

- Czapki damskie zimowe bez pompona

- Swetry świąteczne męskie

Buty walonki idealne na wyjątkowo mroźne dni

Walonki z czasem stały się obowiązkowym elementem wyposażenia rosyjskich żołnierzy, które w okresie przed rewolucją październikową w 1917 roku zdominowały rynek obuwniczy. Ich przystępna cena sprawiła, że nawet mieszkańcy wsi mogli nabyć tego typu obuwie. Warto dodać, że buty walonki miały wtedy ogromne znaczenie dla osób je noszących, ponieważ rosyjskie mrozy były w tamtym czasie wyjątkowo dokuczliwe. Walonki bardzo dobrze izolowały stopy od zimnego podłoża, ale przepuszczały wodę, więc wykorzystywano je jedynie podczas poruszania się po suchym śniegu. Z czasem dodawano do nich także gumową podeszwę, która dosyć szybko się ścierała, dlatego powlekano je dodatkową warstwą skóry zwierzęcej. W Rosji aż do lat 90. ubiegłego wieku buty walonki noszone były przez policjantów-wartowników, które z czasem zostały wyparte przez ciężkie, skórzane obuwie.

Jak powstają buty walonki?

Technika produkcji butów walonków opiera się o wykorzystywanie wojłoka, czyli filcu powstającego jako odpad. Pod wpływem gorącej wody i częstego walcowania (stąd inna nazwa walonek, czyli walcówki) powstawał jednolity materiał, który następnie umieszczano na drewnianych klockach, gdzie materiał formowano za pomocą młotka. Ostatnim etapem tworzenia butów walonków było ich suszenie w gorących piecach, dzięki czemu zyskiwały sztywniejszą formę.

- Sneakersy zimowe damskie

- Botki zimowe damskie

Różne wzory i fasony walonek

Klasyczne warianty walonek do złudzenia przypominają kalosze – posiadają wysoką cholewkę, która doskonale chroni dolne partie nóg przed chłodem. Z czasem zyskały one także elementy dekoracyjne, na przykład z motywami kwiatów, dzięki czemu nabrały one nieco bardziej kobiecego charakteru.

Ciekawostki o butach walonkach

Buty walonki stanowią stały element kultury krajów wschodniej Europy. Ciekawostką jest fakt, iż walonkom stawiane są także pomniki, na przykład w białoruskim Witebsku czy w Górnych Mandrogach w Rosji. W ostatnim ze wspomnianych krajów otworzono także muzeum walonków w Myszkinie, Moskwie oraz w Kineszmie. 

Zobacz również:

- Buty sportowe ocieplane

- Buty zimowe damskie

- Z czym nosić sneakersy damskie na rzepy?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Wszystko super!
2024-05-23
Buty są mega
pixel