Czy skóra zamszowa przemaka?

2022-12-16
Czy skóra zamszowa przemaka?

Czy zamsz może przemakać?

Odpowiedź na pytanie, czy skóra zamszowa przemaka, jest niejednoznaczna - jeśli obuwie zostało zaimpregnowane, nie musisz obawiać się wpływu wilgoci, jednak bez tego kroku, lepiej nie nosić danej pary w deszczowe dni. Należy zaznaczyć, że ten rodzaj materiału wyjątkowo dobrze chłonie wodę, przez co staje się ciężki, a ciecz dostaje się do środka butów. Można temu jednak zapobiec. W tym celu stosuje się odpowiednie preparaty - impregnaty, których aplikację należy regularnie powtarzać.

Co zrobić, żeby modele wykonane z zamszu nie przemakały?

Aby buty zamszowe nie przemakały, najlepiej jest je zaimpregnować. W tym celu należy sięgnąć po preparat przeznaczony do danego rodzaju skóry. Warto zrobić próbę na niewielkim fragmencie, gdzieś w niewidocznym miejscu. Możesz także wykorzystać w tym celu próbkę materiału, która często jest dołączana do obuwia, zwłaszcza tego z naturalnej skóry zamszowej. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy butem a rozpylaczem produktu impregnującego. Warto w tym przypadku sugerować się wskazówkami producenta preparatu. Jeśli po wypróbowaniu nie pojawią się żadne odbarwienia, możesz wykorzystać impregnat na całej cholewce.

- Traperki damskie

- Buty zimowe damskie

Czy woda niszczy zamsz?

Zamsz zdecydowanie źle reaguje na wilgoć - staje się ciężki i przemaka, chyba że wykorzystasz specjalne preparaty zabezpieczające. Mimo to lepiej unikać niepotrzebnych kontaktów obuwia z tego materiału z wodą. Mowa tu także o czyszczeniu, które powinno odbyć się bez namaczania obuwia. Butów ze skóry zamszowej nie wolno prać w pralce. Możesz natomiast wyczyścić je na sucho, wykorzystując w tym celu szczotkę z twardym włosiem. Takiej pary nie należy także suszyć na grzejniku lub w suszarce. Jeśli masz wątpliwości co do czyszczenia tego materiału, zawsze możesz powierzyć tę czynność szewcowi.

Czy zamsz się impregnuje?

Jak już wspomnieliśmy, zamsz należy zaimpregnować i powtarzać tę czynność regularnie. Najlepiej nie rzadziej niż mniej-więcej raz na dwa tygodnie. Jeśli chodzi o to, jak przeprowadzić taką pielęgnację obuwia, zalecamy stosowanie się do zaleceń producenta danego produktu. Zwróć także uwagę na to, czy dany preparat jest dostosowany do koloru Twoich butów ze skóry zamszowej. Nieostrożność w tej kwestii może doprowadzić do powstania odbarwień, które będą trudne, a czasem nawet niemożliwe do usunięcia.

- Śniegowce damskie

- Obuwie damskie

Co daje odpowiednia pielęgnacja obuwia?

Odpowiednia pielęgnacja obuwia zamszowego zapewni przedłużenie jego zdatności do noszenia. Oznacza to, że zadbane buty będą Ci służyć o wiele dłużej, przez kilka, a może nawet kilkanaście następnych sezonów. Trzeba jednak zaznaczyć, że dbałość oznacza tu także unikanie bezpośredniego działania wilgoci, na przykład poprzez omijanie kałuż. Taka ostrożność dobrze wpłynie na Twoje buty ze skóry zamszowej. Pamiętaj, że impregnat ochroni je nie tylko przed przemakaniem, ale też powstawaniem plam. Zamsz słynie z miękkości i przyjemnego w dotyku odczucia, jednak wiąże się to z jego zwiększoną wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych.

Zobacz również:

- Jak dbać o zamszowe botki?

- Do czego zestawiać sneakersy zamszowe damskie?

- Jak czyścić zamszowe sneakersy?

- Jakie buty do chodzenia w pracy?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 4399 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Bez zastrzeżeń
2024-02-29
Profesjonalna obsługa,łatwość i przejrzystość w zamówieniu towaru na stronie sklepu,dostawa zgodna z zamówieniem, w czasie określonym w opisie dostaw.Towar jak najbardziej zgodny z ofertą widniejącą na stronie Escoli.Polecam gorąco
pixel