Co oznacza PS w butach?

2023-03-09
Co oznacza PS w butach?

PS na butach oznacza, że są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Skrót nawiązuje do angielskiej nazwy preschool. W krajach anglosaskich jest to dokładnie sprecyzowane – modele przeznaczone dla dzieci mają długość wkładki o wartości od 6 i 1/2 cala do 8 i 3/8 cala. W Polsce obowiązuje rozmiarówka ustandaryzowana do wielkości w całej Unii Europejskiej. Jest to przedział rozmiaru między 28 a 35, co odpowiada wartościom długości wkładki od 18 do 22,5 centymetrów. Są to wielkości uśrednione, które mogą się nieco różnić w zależności od producenta obuwia. Pamiętajmy także o tym, że rozmiar stopy jest cechą indywidualną. Może się zatem zdarzyć, że zajdzie konieczność wyboru mniejszego lub większego modelu butów.

Jak odpowiednio dobrać obuwie z oznaczeniem PS?

Buty ze znakiem PS idealnie sprawdzają się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby były dobrze dopasowane do rozmiarów stopy naszej pociechy. Jest to o tyle istotne, że stopy dzieci od momentu narodzin przez kilkanaście następnych lat intensywnie się rozwijają, co wpływa na prawidłową postawę ciała. Specjaliści nie zalecają mierzenia obuwia i następnie dostosowywania nowego modelu do poprzedniego. Zamiast tego najlepiej jest udać się z dzieckiem na zakupy i w ten sposób dopasować wybrane obuwie. Ponadto powinno być ono nieco luźniejsze, niż rzeczywisty rozmiar (luz powinien wynosić od 0,5 do 1 centymetra). Stopy przedszkolaków rosną bardzo szybko, dlatego w ten sposób tworzy się pewnego rodzaju przestrzeń buforowa, zapewniająca komfort noszenia. Dzięki temu możemy także określić, czy buty są wygodne, nie uwierają w palce lub w część śródstopia.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu butów?

Od butów PS wymaga się maksymalnego poziomu wygody, ale także takiego ich ukształtowania, aby nie krępowały ruchów stóp we wszystkich płaszczyznach. Do przedszkola najlepiej sprawdzają się giętkie modele o jak najcieńszej warstwie materiału. Według ortopedów powinny być także jak najlżejsze, co też pozwoli dzieciom coraz bardziej przystosowywać się do chodzenia w bardziej zabudowanych modelach. Podobne zalecenia dotyczą także obuwia outdoorowego – tutaj jednak stawia się na większą ochronę stóp przed zabrudzeniem, dlatego ich cholewka jest nieco grubsza, ale co istotne, powinna być wykonana z oddychających materiałów. 

Sprawdź dostępne produkty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Obuwie damskie

- Buty sportowe damskie

- Czarne sneakersy z białą podeszwą

- Czym się różnią buty sportowe męskie od damskich?

- O jakiej porze dnia najlepiej kupować buty?

- Czy buty można przechowywać w plastikowym pudełku?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Super szybka i profesjonalna
2024-04-21
Szybko sprawnie serdecznie polecam
pixel