Co niszczy buty w zimę?

2021-07-31
Co niszczy buty w zimę?

SÓL NISZCZY BUTY ZIMOWE

Sól jest czynnikiem, który jest stosowany, by uchronić przed poślizgnięciem się na śniegu czy lodzie, ale jednocześnie jest to czynnik, który powoduje niszczenie butów zimowych. Sól może spowodować najwięcej zniszczeń w butach zimowych wykonanych z każdego rodzaju materiału. Najwięcej zniszczeń sól dokona w nieimpregnowanych butach zimowych wykonanych z naturalnego nubuku lub weluru. Nubuk to skóra bardzo miękka, ale 'surowa', co oznacza, że jest ona szorstka i w gruncie rzeczy nie da się potraktować jej tłuszczem, bo zostaną plamy. Nubuk trzeba regularnie impregnować. Welur to w zasadzie materiał, który ma imitować nubuk. Jest on tworzywem, na którym również zostaną zacieki z soli, ale zdecydowanie łatwiej będzie z ich usunięciem, niż na nubuku. Na nubuku musimy szczególnie uważać przy usuwaniu plam z soli, aby nie tylko je zmyć, ale nie zniszczyć naturalnego efektu szorstkiej skórki.

Zobacz nasze: buty zimowe meskie i buty zimowe damskie

PIASEK I BŁOTO, JAKO GROŹNE CZYNNIKI DLA TWOICH BUTÓW W OKRESIE ZIMY

Piasek często stosowny jest w podobnym celu jak sól drogowa, do posypywania ulic i chodników w zimie i w miesiącach, gdy na drogach robi się ślisko.

Piasek, choć nie wnika w tworzywo, tak jak sól, to może powodować nieładne plamy, które będą wyglądać na naszych zimowych butach jak… błoto. Piasek wraz z topniejącym śniegiem czy lodem tworzy błoto, które dzięki równie dużej zawartości wody ze śniegu / lodu jest bardzo mokre i „oblepia” nasze buty.

Plamy z piasku łatwiej zmyć jest z naturalnej skóry i eko skóry. Natomiast ciężko będzie go usunąć z nubuku i wcześniej wspomnianego weluru. W te ostatnie po prostu brud łatwiej wsiąka.

Poznaj nasze: traperki damskie i trapery męskie

DESZCZOWE PRZEMOCZENIA, A OBUWIE

Mokry śnieg lub deszcz to także częste zagrożenie, na jakie będą narażone nasze zimowe buty. Woda oczywiście spowoduje przemoczenie butów. A tym samym może spowodować ich rozklejenie, puszczenie szwów. Na to narażone są buty z każdego tworzywa / materiału, niezależnie, czy to jest to materiał syntetyczny, czy skóra naturalna, każdy but jest klejony z podeszwą lub zszywany w tym miejscu. W tym wypadku nawet regularna impregnacja może nic być wystarczająca. Wszystko zależeć będzie od tego, jaki klej został użyty do wykonania buta. W razie uszkodzeń w tym zakresie można jeszcze zwrócić się do szewca, by mógł je skleić lub zszyć.

W naszym sklepie modowym znajdują się między innymi: damskie śniegowce

GROŹNE MROZY NIEBEZPIECZNE DLA OBUWIA

Mróz to czynnik, który także może powodować uszkodzenie butów. Małe mrozy nie powinny być groźne, natomiast te duże mogą nadwyrężyć elastyczność np. skóry lub eko skóry. Wtedy buty zimowe w newralgicznych miejscach mogą zacząć się łamać. Warto wiec zwrócić uwagę przy zakupie obuwia zimowego, w jakich warunkach będziemy je nosić. Przykładowo jeśli będą to bardzo trudne warunki zimowe, zaopatrzmy się w wytrzymałe śniegowce zamiast eleganckich kozaków na zimę. Nagła zmiana temperatur, czyli wyjście z ciepła na ostry mróz może spowodować pęknięcia w skórze. Przed zakupem zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Przeczytaj również:

Jak dbać o buty na zimę?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 4753 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Super szybka i profesjonalna
2024-04-22
Bez zastrzezen!
pixel